Bulunan 1 den 7 - Toplam 7

Konu: Router hakkında genel bilgi talebi

Ceviz Üyesi con_simit Üyenin Avatarı
    Nereden
    İstanbul

Varsayılan Router hakkında genel bilgi talebi

Kablo modemle sağlanan internet bağlantısını, bir makineyi server yaparak dağıtmıştım. Şimdi istediğim ise server'sız bir çözüm.

Router'ların sadece fotografını gören biri olarak birkaç sorum olacak:

1. Router kullandığımızda makinelerden birini server yapmadan da internet bağlantısını paylaştırabiliyoruz sanırım.

Yani router sadece konfigüre edilmek için bir makineye bağlanıyor, sonrasında başka bir makineye ihtiyaç duymadan dağıtmı yapıyor olmalı. Doğru anlamış mıyım?

2. Makineleri, router'n herhangi bir çıkışına bağladığım hub'a bağlarsam dağıtım yapar mı? Yoksa her bir makineyi router'ın bir çıkışına mı bağlamalıyız?

3. Wireless router'lar hakkında ne düşünüyorsunuz? Hızlarının pek ümitsiz olduğunu okumuştum.
    Söylenebilir olan ne varsa açıkça söylenmeli ama üstüne konuşulamayan hakkında da susulmalı.

acemi
    misafir

1- Router'lar da aslinda bir bilgisayar oldugu icin zaten bir makineyi (yani router'i) bu is icin kullanmis oluyorsun. Router haricinde de baska bir bilgisayari, bu is icin ayirmana gerek kalmiyor.

Ozetle cevap evet. Dogru anlamissin.

2- Router'i hub'a baglayinca, butun makineler router uzerinden cikis yapabilir. Makinelerde, gateway olarak router'in IP adresini vermek gerekiyor.

Ozetle, router'i hub'a baglaman yeterli.

Hocam bilmeden soruyorum routerlar aslında br bilgisayar dedin de ben tam olarak bilemiyorum ve anlamadım nasıl tam olarak bilgisayar?

Ve neden fiyatları yüksek bu yüzden mi?
    Ayrıca networkle ilgili forum değilde düzgün bir site var mı?

Yoksa tüm donanım ve bazı bt sitelerinden networkle ilgili cevaplar bulabilirim ama tam olarka makale yazmak, okumak daha iyi...

Ceviz Üyesi RaiST Üyenin Avatarı
    Nereden
    krynn

routerlar sadece donanımsal degil aynı zamanda yazılımsal olarakda uzerinde calısılarak uretilmis urunlerdir.

Su anda gidip alacagınız markalı herhangi bir router (ex cisco)'da bu routerın kendi isletim sistemi oldugunu goreceksiniz.

... HunTER Üyenin Avatarı
    Nereden
    İstanbul

Bu ınternet cafelerın ılk yaygınlastıgı yıllarda IP Sharer adında cıhazlar vardı yanlıs hatırlamıyorsam.. Cıhaza external bır modem baglayıp cıhazın cıkısınıda hub aktardıgınızda tum ag ınternete baglanabılıyordu.. Ve cıhaza tarayıcı uzerınden http://192.168.0.1 gıbı bı IP ıle gırılerek, cıhazın konfıgurasyonu yapılabılıyordu..

Bılmıyorum buda bı cesıt routermı ama fıyatları oldukca uygun ve ıs gorur seylerdı.. Belkı arastırılabılır?

Ayrıca router ile kablotv aboneliğiniz var ise (gökdemir abide olduğunu biliyorum)

sanırım kablotelefon diye bir hizmet var bu sayede aylık belli bir para ile sınırsız gibi bir konuşma yapılabiliyordu yada daha ucuza telefon görüşmesi tam bilemiyorum...

redial
    misafir

con_smit ustadim,

aginizdan bahsetmemissiniz ama, eger 3-5 makina icin router almayi dusunuyorsaniz biraz pahali bir cozum oldugunu soyleyebilirim.

Eger elinizde kullanmadiginiz eski bir bilgisayar varsa, uzerine iki adet ethernet takip, tek disketlik bir linux dagitimi yukleyerek problemsiz bir sekilde sorununuzu cozebilirsiniz...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •