Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
iki modemi birbirine bağlamak? - - Sistem - Ceviz Forum
    Ceviz Üyesi alicelebi Üyenin Avatarı
    Nereden
    izmir

Varsayılan iki modemi birbirine bağlamak?

resimde verilen şekli ile bir internet bağlantısını iki modeme dağıtmış oldum ancak internete direk bağlantısı olan modeme girebilirken diğer modeme giriş yapamıyorum neden? ayrıca bu nasıl imkanlı hale geliyor ikinci modem kendini bir router olarakmı görüyor? şimdiden teşekkürler

Ceviz Üstadı Ferhat Özdemir Üyenin Avatarı
    Nereden
    Texas

Ben bu yöntemi önceden kullaniyordum.
    Şimdi oncelikle yapmaniz gereken, kablosuz modemi tek baglayip gereken ayarlari yapmalisiniz. Nedir bu ayarlar ?

- Bu kablosuz modemin oncelikle DHCP sunucusunu kapatmalisiniz
    - Ağ gecidi ayarlarini kablolu modeme gore yapmalisiniz.

Örneğin:
    kablolu modemin IP bilgileri sunlar oldugunu varsayalim
    Modem kontrol paneli : 192.168.2.1
    Ağ geçidi : 192.168.2.1
    IP Aralığı : 192.168.2.2 - 192.168.2.254

Kablosuz modem ayarlarını da şöyle yapmalısınız.

Modem kontrol paneli : <varsayilan değer ne ise silin > yerine 192.168.2.250 // 250 yi salladim, bu adresi unutmayacaginiz, kablolu modemle cakişmayacak ve herhangi bir bilgisayarda kullanilmayan bir IP belirtmlelisiniz.
    Ağ geçidi : 192.168.2.1
    IP Aralığı : 192.168.2.2 - 192.168.2.254 -> bu ayarlar bazen DHCP başlangıç IP si olarakta gecer. O zaman bunu 192.168.2.3 gibi başlangıç değeri yapmanız gerekir.

Bu şekilde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
    Not: ikinci modemde DHCP sunucusunu kapatmayi ihmal etmeyin.

Bu arada yanlış hatırlamıyorsam, DHCP sunucusunu kapattiktan sonra bu IP ayarlarini yapmaniza gerek kalmayabilir. Tam hatirlamiyorum. ama ayni agdan ikinci modeme erişemezsiniz, ayar felan yapacaginiz zaman.

Ceviz Üyesi alicelebi Üyenin Avatarı
    Nereden
    izmir

sayın ferhat özdemir verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim açıklamanız içinde yer alan bilgilerden sorumun cevabını aldım ve eğer ki biliyorsanız bir soru daha yöneltmek isterim kablosuz olan modem ttnet tarafından kilitlenmiş bir modem bu kilidi kırmak için telnet te dahil olmak üzere birçok formül denedim ancak başarıya ulaşamadım. Fakat bana yeni bir merak konusu oluşturdu. Merak ettiğim bir modem çipi için yazılım yazmak mümkünmüdür? eğer mümkün ise dili nedir? çok çok teşekkür ederim saygılar

Ceviz Üstadı Ferhat Özdemir Üyenin Avatarı
    Nereden
    Texas

kilitli derken? anlayamadim. Benim kullandıgım modem de TTNET'in verdigi Pikatell marka modemdi. Ben onu kullanmıştım.
    Yazılım konusuna gelince her modemin kendi yazilimi bulunmaktadir. Gerektiği taktirde güncellenebilir.

Bu kilit olayini biraz acar mısınız?

Ceviz Üyesi

kabloları var bağlanıyo yada artık yenilerde wireless gibi bağlanıyo tanımlıyo birbirini

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •